Çocuk Modu projesi

 

Fakültemizin sosyal hizmet bölümü öğrencileri ve araştırma görevlimizin emekleriyle geçtiğimiz bahar döneminde ağırlıklı olarak risk altındaki çocukların bulunduğu Şişli Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu’nda  okul sosyal hizmetini uygulamayı amaçlayan bir proje doğdu: Çocuk Modu!

1

Başlangıçta Sosyal Gelişim Kulübü Çocuk Hakları Komitesi’nin düzenlediği ‘’Küçük İşler Büyük Gülüşler Kermesi’’ nde üç gün süren yoğun bir çalışmayla çocuk haklarının savunulmasına merhaba diyen proje; SABİF, Sosyal Hizmet Bölümü, Şişli Kaymakamlığı ve Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile gelişerek bir Okul Sosyal Hizmeti Protokolüne dönüştü. Protokol SABİF adına Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fikret Büyükkaya, Sosyal Hizmet Bölümü adına Bölüm Başkanı Prof. Dr. Doğaç Niyazi Özüçelik, Şişli Kaymakamlığı adına Kaymakam Salih Işık, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Murat Mücahit Yentür tarafından büyük bir heyecanla imzalandı ve ortaya çocuk haklarının benimsenmesini, savunulmasını ve yaşama geçirilmesini amaçlayan kocaman bir aktivist topluluğu çıktı.

2

 

Çocuk Modu, Proje kapsamında okul kütüphanesini Çocuk Modu Atölyesi’ne dönüştürerek ‘her çocuğun yeteneklerine ve gönlüne göre etkinlik yapma hakkı vardır!’ sloganıyla çocukların ilgi alanlarının belirledi ve bunlara uygun atölyeler hazırladı.

34

  Her hafta farklı atölyelerin olduğu Çocuk Modu Atölyesi’nde hoplayıp zıplamak isteyenler Zumba’da kendi kareografilerini hazırlarken, ellerine güvenen ve üretmeyi seven çocuklar Hünerli Eller Atölyesi’ni tercih ettiler. Hareket özgürlüğünü doyasıya kullanmak isteyenler için bir diğer atölye Spor Atölyesi oldu. Öğle arasını bahçede poz vererek geçirenler Gülümse Çekiyorum ile yeni fotoğraf çekinme tarzlarını ararken kendi haklarını, hayallerini resimlendirmeyi tercih eden çocuklar ise soluğu Biz Hep Rengârenk Atölyesi’nde aldı. İşe biraz Edebiyat katmak isteyen çocuklar ise hayal gücünü hikâyeler, şarkı sözleri ve şiirler ile Hayatımı Yazsam ‘Roman’ Olur Atölyesi’nde şekillendirirken, enerjisini çeşitli rollerle taçlandırmak isteyen çocuklar için de Yaratıcı Drama Atölyesi açıldı. Atölyelerin çeşitliliğini de etkinliklerin duyurusunu, röportajını ve çocukların istek parçalarını her hafta Perşembe günü yayımlanan Çocukmodu Radyo tamamladı!

5 6

  Yapılan atölyeler çocuklarla gönüllülerin daha sağlıklı iletişim kurmasını sağladı ve böylece ilişkiler günden güne pozitif anlamda gelişti:  Bir grup öğrenci Fakültemizi ziyaret ederek üniversite ortamına olan meraklarını giderdi. Bazı öğrenciler ile resim yeteneğini geliştirmek amacıyla kaynak optimizasyonu sağlandı ve bireysel olarak çalışıldı. Çocuklar için özel olan günler kaydedildi, kutlandı. Bir grup öğrenciyle sene sonu söylemek üzere şarkı yazma ve besteleme üzerine çalışıldı. Diğer bir grup öğrenciyle ‘Ergen Toplantıları’ isimli toplantılar yapılarak ergenlik dönemiyle ilgili kalıcı bilgiler edinildi.

7

Bahar dönemi boyunca haftanın her günü okulda hazır bulunan dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşan iki stajyeri* ile aile görüşmeleri, bireysel görüşmeler, öğrenci dosyaları, okulun Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi ile iletişim hâlinde olmak gibi faaliyetlerle okul sosyal hizmetinin okulda yer edinmesini sağladı.

8

Projenin başından sonuna tüm ayrıntılarıyla ilgilenen, tamamlayan, düzenleyen, dönüştüren Araştırma Görevlimiz Tuğba Canbulut ve koordinasyon ekibi** projenin etkinliklerinin, atölyelerinin oluşturulmasına ve gönüllü ekibin kolaylaştırıcılığı, moral ve motivasyonunun sorumluluğu, toplantı raporlarının oluşturulması, haftalık planlamanın yapılması gibi daha pek çok sorumlulukları üstlenmesi ve destekleyen, vakit ayıran, çabalayan, üreten fakültemizin Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinden oluşan elli kişilik gönüllü ekibin*** etkinliklerin uygulanması sırasında yürütücülüğü, haftalık rapor gönderimi, çocuklarla iletişime geçmedeki özverili çalışması da çocukların ilgisine, sevgisine ve her hafta Çocuk Modu’nu heyecanla beklenmesine katkı sağladı.

9

Hayatın Çocuk Modu olan proje Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün katılımı ve etkinliklerin sergilenmesiyle düzenlenen ‘Çocuklar Gibi Şenlik’ adlı, çocukların kendi yazıp bestelediği şarkılarla ve Başımıza İcat Çıkar, Deli Deli Kulakları Küpeli, Sevgimizi Örüyoruz, Roma’yı da Yakarım Kınayı da, Yine mi Güzeliz Yine mi Çiçek, Çocuk Modu Hatırası, Ori mi Gami, Söyleyeceklerim Var, Çanta Boyama, Geri Dönüşüm, Sen Dile Ağaç Tutsun, Bulmaca Bulunmaca, Ben Bir Gün Mutlaka isimlerindeki atölyeleriyle bir sene sonu şenliği düzenledi. Şenliğin içeriğini çocukların sene boyunca yapmış oldukları etkinliklerin çıktıları ve şenlik sırasında üretimde bulunmalarını sağlayacak çeşitli köşeler oluşturuyordu. İcat yapmak veya icadını anlatmak, küpe tasarımı yapmak, bileklik örmek, hint kınası yapmak veya yaptırmak, çiçek ekmek, hatıra fotoğrafı çektirmek, origami etkinliği yapmak, bir fenomene mesaj göndermek, çanta tasarlamak, pet şişe, düğme veya kullanılmayan herhangi bir eşyayı geri dönüştürmek, dilek dilemek, bulmaca çözmek ve hayal kurmak isteyen, istediğini atölyelerde bulamayıp ‘ben bunu da istiyorum’ diyen çocuklar için şenliğin kapıları Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu’nda tüm gün açıktı. Şenliğin sonunda Çocuk Modu, iki buçuk yıl sürecek olan maratonunda şimdilik yaz tatiline girdi.

11

 

Projenin yeşermesinde ve hayata geçirilmesinde desteklerini esirgemeyen fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Akgül’e, her ihtiyaçta danışmanlığını ve yardımını esirgemeyen Sosyal Hizmet Bölümü Başkanımız Sayın Prof. Dr. Doğaç Niyazi Özüçelik ve bölüm hocalarımıza; okulda daima bizim için yardıma, sevgiye ve çabalamaya hazır Şişli Abdurrahman Köksaloğlu Okul Müdürümüz  Sayın Nilgün Göleş ile Müdür Yardımcımız Sayın Funda Uzun’a ve Şişli Kaymakamlığı Proje Koordinasyon ekibine Çocuk Modu Çocukları adına teşekkürü borç biliriz. Ayrıca bu çalışmanın olmazsa olmazları aşağıda isimleri yazılı SABİF öğrencilerine de sonsuz minnetarız, iyi insanlar iyi ki varlar!

Seneye gelişerek görüşmek üzere! J

 

*Stajyerler                                  **Koordinasyon Ekibi                            ***Gönüllü Ekibi

Gizem Çuhacı                              Afranur Kısa                                           Abdurrahman Dayan

S.Nurdan Tokluoğlu                    Banu Erkan                                             Ayşe Köksal

İlayda Gül                                               Ayşe Şenyıldız

Meltem Karaboyun                              Beyza Aydın

Serkan Sekmen                                    Beyza Karadeniz

Şevval Toparlak                                     Büşra Ademoğlu

Zeynep Çeliker                                      Büşra Güleç

Büşra Yüsra Ertem

Cansu Peker

Dilay Balkanlı

Dilovan Yıldız

Elif Gül

Emrehan Koç

Fatma Yıldırım

Firdevs Makbule Sogay

Gamze Çakır

Hasret Kaya

Merve İskender

Merve Uysal

Müberra Gürel

Mustafa Doğdu

Nurdagül Nodullu

Nurgül Duran

Nurşen Gezer

Rabia Bölükbaşı

Sefa Azrak

Sefa Erdem Aksoy

Seher Budak

Sena Eryılmaz

Sevdenur Bayrak

Sinem Erim

Sümeyye Göktaş

Teslime Olpak

Türkan Kavuğudurmaz

Zeycan Karademir

Zeynep Akkoyun

 

 

 

 

 

Bu kaydı paylaş

İstanbul Üniversitesi © 2017 All Rights Reserved

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube