Bölüm Başkanından

Sevgili Öğrenciler,

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümünü seçtiğiniz için sizi kutluyorum. Üniversite yaşamı sadece bir meslek öğrenmekten ibaret değildir. Kişinin sosyal, kültürel ve entelektüel gelişiminin tamamlandığı bir kurumdur. Bu gelişiminizi İstanbul Üniversitesinin zengin ve alanında deneyimli öğretim üyelerinin rehberliğinde ve güzel İstanbul ile birlikte yapmak, size kendinizi özel ve değerli hissetmenizi sağlayacaktır.

Tüm dünyada gelecek nesillerin daha sağlıklı olarak yaşama merhaba diyebilmesi, yaşamlarını sağlıklı sürdürmesi ve mutlu anneler, aileler için ebelere olan gereksinim her gecen gün daha da artmaktadır. Bölümümüzde; Ebeliğin sadece gebenin takibi, doğum ve yenidoğanın bakımından ibaret bir meslek olmadığını bilen, kanıta dayalı bilgiyi kullanan, eleştirel düşünen, sorgulayan, insan hak ve değerlerine saygılı, bütüncül yaklaşım ile sağlığının geliştirilmesi, korunmasında görev alan, yasal ve etik ilkelere saygılı lider ebelerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Amacımız mesleğe gönül vermiş, yaptıkları ile gurur duyan, kolay olanı değil doğru olanı yapan, yaşam boyu öğrenmeyi felsefe edinmiş iyi birer ebe olmanızı sağlamaktır.

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü akademik kariyer alanında kendilerini geliştirmek isteyen mezunlarımıza ve tüm ebelere yüksek lisans, doktora ve tezsiz yüksek lisans programlarına devam etme imkânına sahiptir. Tüm lisans ve yüksek lisans programlarımız Avrupa Birliği standartlarına uyumlu ve ders içerikleri Uluslararası Ebeler Konfederasyonu (ICM) ve Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun şekilde hazırlanmıştır.

Bu bölümü tercih ettiğiniz için sizi tekrar kutlar, başarılı bir üniversite yaşamı dilerim. Beraberliğimizin mezuniyet sonrası da mezunlar derneği aracılığı ile devam edeceğini ve yaşam boyu öğrenme kavramı ile sizin ve toplumun gereksinimleri doğrultusunda hep birlikte olabileceğimizi mutlulukla bildirmekten isterim.

Başarılarınızın devamı dileğiyle……

 

Ebelik Bölümünün Hedefleri

1. Gebelik tanısı koyarak gerekli muayeneleri yapan, doğum öncesi anneyi ve fetüsü izleyen ve bakımını yapan,

2. Riskli gebeliklerin erken tanılanması çalışmaları yapan ve önerilerde bulunan,

3. Doğum anında annenin bakımını yapan, fetüsü izleyip normalden sapmaları belirleyen,

4. Normal doğumları yaptıran, gerekli durumlarda epizyotomi yapan,

5. Gerektiğinde plesantayı elle çıkartabilen ve uterus kontrolü yapabilen,

6. Anne ve yenidoğandaki anormal durumları belirleyen,

7. Yenidoğanın bakımını ve izlemini yapan,

8. Annenin doğum sonu dönemde bakım ve izlemini yapan ve riskli durumlarda sevk eden,

9. Aile planlaması uygulamalarına katılan ebe yetiştirmektir.

 

                                                                                                                                                                                            Doç.Dr. Gülümser DOLGUN   
                                                                                                                                                                                                       Bölüm Başkanı 

 


İstanbul Üniversitesi © 2017 All Rights Reserved