Bölüm Başkanından

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’nin,

“SAĞLIKLI YAŞAM/YAŞLANMA/YAŞLILIK BİLİMİ” Bölümüne

HOŞGELDİNİZ…

 

Tüm tıbbi, bilimsel ve teknolojik gelişmelere rağmen, insanoğlunun tekrar kullanma başarısı gösteremediği en önemli olgu “zaman” sürecidir. Zaman sosyal, ekonomik, kültürel ayırım yapmadan her bireyi etkiler. Bu “eşit” görünen etkinin sonuçları her bir bireyde eşit değildir. Bireyde zamanın gösterdiği bu etkiye “yaşlanma” denir. Bu süreç ileriki yaşlara ait bir dönem değil, insanoğlunun doğumundan itibaren başlayan bir süreçtir. Madem yaşlanma, hayatta herkes ve her yaş için kaçınılmaz bir kuraldır, o zaman bu sürecin başarılı yönetilmesi gerekmektedir.

İşte bu amaçla zamanın etkilerini olumlu yönlendirme tüm bilimlerin ortak konusu olmuştur. Tüm sorun “sağlıklı yaş” mı alacağız yoksa “yaşlanacak” mıyız?

Sağlıklı yaş alma, yaşama, yaşlanma ve yaşlılık Gerontoloji Bilimi’nin çatısı altında incelenmektedir. Kelime tam anlamıyla Geronto=yaş alma; logie=bilim anlamına gelmektedir. Sanıldığının aksine ileri yaştakileri değil, doğumdan itibaren başlayan tüm yaş alma süreci yani yaşamın tümü ile ilgilenir.

Gerontoloji terimi ilk olarak 1903 yılında Tıp dalında Nöbel Ödülü alan Ilja Metschnikow tarafından ortaya atılmış fakat Gerontoloji yalnızca Tıp Biliminin değil tüm bilimlerin ortak konusu olmuştur. 1930’lu yıllardan itibaren de hem ABD hem de Avrupa’da birçok üniversitede anabilim dalı halinde Gerontoloji  eğitimi verilmektedir.

Türkiye ve dünya nüfusunun giderek yaşlanmakta olduğunu, daha birkaç on yıl önce ortalama yaşam beklentisinin ülkemizde 50’li yaşlarda, günümüzde ise 70’li yaşlarda olduğu ve birkaç on yıl içinde de daha da ileri yaşlara gideceği bilinmektedir. Bu nedenle yaşlı nüfusun ve yaş alan tüm bireylerin sosyal, psikolojik, ekonomik, kültürel ve tıbbi olarak ideal ölçütlerde geliştirilmesi ve bu düzeyin devamının sağlanması ülkemiz ve dünyanın geleceği açısından esastır. Bu geliştirme ve gelişimin devamı ancak iyi eğitim almış Gerontolog’ların çalışmaları sayesinde olacaktır.

Gerontolog, yaşlı insanların bakımını yapan ve bir huzur evinde çalışan bir görevli değildir. Gerontolog, toplum yönetiminin her basamağında bilgisine ve tecrübesine ihtiyaç duyulan, yalnızca danışmanlık değil bizzat politikaların üretilmesi ve uygulanmasını sağlayan yönetici konumunda bir değerdir. Hem özel hem de kamu sektöründe aranılan bir meslek sahibi olacaktır.

Türkiye’nin en büyük ve en köklü üniversitesi, İstanbul Üniversitesi’nde geleceğin bilimi ve mesleğini kazanmak için siz öğrencileri Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü’ne davet ediyoruz.

 

Görüşmek üzere…

 

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL

Gerontoloji Bölüm Başkanı


İstanbul Üniversitesi © 2017 All Rights Reserved