YAŞLILAR TEKNOLOJİ İLE BULUŞUYOR!

Türkiye’de yaşlıları teknolojiyle buluşturan İst-GETAM (İstanbul Geronteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi) Projesi hayata geçiyor.

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığınca hazırlanan ve yürütülen proje, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulundu ve desteklenmesine karar verildi. Proje çok yakında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin olduğu Bakırköy Kampüsünde hayata geçecek.

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Bakırköy Kampüsünde, Bakırköy İlçesi Üst Yönetim Protokolü için sabah kahvaltısı veren Dekan Prof. Dr. Ahmet AKGÜL, İst-GETAM hakkında gelen misafirlerini bilgilendirdi.

Kahvaltıya katılan, Bakırköy İlçesi Kaymakamı Sayın Adem Öztürk, Belediye Başkanı Sayın Dr. Bülent Kerimoğlu, Müftüsü Sayın Mustafa Açıkalın, Sağlık Müdürü Sayın Dr. Ali Osman Çolak, Gençlik ve Spor Müdürü Sayın Metin Albayrak, Halk Eğitim Müdürü Sayın Yener Yıldırım, Rehberlik Araştırma Müdürü Sayın Hasan Kara, İşadamları Derneği Başkanı Sayın Salim Yılmaz proje hakkında ev sahibi Prof. Dr. Ahmet Akgül’den bilgi aldılar.

Dekan Prof. Dr. Ahmet Akgül, projenin hedefleri ve kapsamı hakkında şu yorumlarda bulundu:

“Projenin hedefi, 65 yaş üstü bireylerin denge, düşme ve hareket gibi sağlık sorunlarına, iletişim, boş zaman aktiviteleri, çalışma ve yaşam alanları ile ilgili sorunlarına teknoloji ve tasarımlar ile tedavi ve rehabilite edici çözümler bulmaktır. İst_GETAM, bu konu ile ilgili Türkiye’de yapılan ilk ve tek merkez olacaktır. Merkezimiz faaliyete birkaç ay içinde geçecek ve önce çevre ilçelerin ve sonra tüm İstanbul ve Türkiye’nin yaşlı sağlığı ile ilgili sorunlarına çözümler getirecektir.

İstanbul Geroteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İst-GETAM), üniversite, sivil toplum kuruluşları, hastaneler, kamu kurumları ve özel sektörün katılımıyla gerçekleşen, İstanbul Kalkınma Ajansının desteklediği, çağımızın en önemli gündemlerinden biri olan” yaşlılık ve yaşlanma” konusunda yapılacak çalışmalarla ilklere imza atacak olan bir projedir.

Üniversitemizin özellikle İstanbul’daki sağlık hizmetlerindeki tecrübesi ve yenilikçi uygulamaları birleştiren yüzü olması hedeflenen “Yaşlılarda inovasyon: İstanbul Geronteknoloji uygulama ve araştırma merkezi (İst-GETAM)” projemiz, İstanbul ilindeki yaşlılara hizmet sunacak, ardından Türkiye’deki diğer şehirlerde benzer merkezlerin kurulmasına öncülük edecektir.

Projemiz kapsamında merkezimizin ilk olarak hayata geçireceği faaliyetler:

* Yaşlılarda denge, düşme riskleri, kas-iskelet sistemi problemlerinin teknoloji destekli cihazlarla değerlendirilmesi ve rehabilitasyonu

* Yaşlıların sağlık problemlerinin tespit edilmesi ve öngörülen sorunlara Geronteknolojik prevensiyon stratejileri kapsamında önleyici ve iyileştirici yaklaşımların sağlanması

* Yaşam alanlarındaki çevresel sorunları olan yaşlı bireyler için danışmanlık hizmeti ve inovatif tasarımlarla ergonomik çözümlerin sağlanması

* Yaşlıların sosyal, mimari, tıbbi ve yaşam içinde gerekli diğer teknolojik araç gereçlerin kullanımı ve günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili video bazlı eğitim ekipmanlarının geliştirilmesi ve eğitim verilmesi.

* Yaşlı bakımında bilişim teknolojisi gereksinim ve uygulamalarına yönelik ulusal çapta farkındalık yaratacak bilgilendirme toplantılarının düzenlenmesi

* Gerontoloji Alanında Multidisipliner Ar-Ge işbirliği ağının oluşturulması

Projemizin üniversitemize ve hizmet alacak tüm yaşlılara ve yakınlarına fayda sağlamasını temenni ediyoruz.

Bu kaydı paylaş
  • Haber Takvimi
Haber Takvimi
Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

İstanbul Üniversitesi © 2017 All Rights Reserved