Yaşlılarda Sanatla Terapi Örneği: “HAYIRDIR İNŞALLAH” Tiyatro Oyunu

“HAYIRDIR İNŞALLAH”

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü olarak Mayıs ayı içerisinde fakültemizde Hayırdır İnşallah” adlı tiyatro oyununa ev sahipliği yaptık.  Oyun Bahçelievler Huzurevi Derneği ve Sanatla Terapi Derneği: Elim Sende İstanbul Projesi işbirliği ile sergilendi.

Oyunun yazarı “Bahçelievler Huzurevi Derneği” başkanı Belma UÇAK’tır. Oyunun yönetmeni ise yapımcı ve yönetmen Yalçın ÖZBEK’tir. Bu çalışmanın bizim için en özel yanı ise oyunun İstanbul Bahçelievler Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalmakta olan 70-87 yaş arası GENÇLER tarafından sergilenmiş olmasıdır. Oyuncular dernek desteği ile terapi sürecine dahil edilmişlerdir. Bu sosyal aktivitenin amaçlarının daha iyi anlaşılması açısından dernek faaliyetlerine ve sanat terapisine kısaca değinmekte fayda vardır.

Sanatla Terapi Derneği, engelli ve dezavantajlı insanlarla sanat terapi çalışmaları yürüten bir dernektir. Sanat terapisinde; bireyin iç dünyasını, sanatsal çalışmaların dışavurumcu niteliği ile yenilenmeyi ve kendini yeniden yaratmayı sağlamak için, aktif roller edinilmesi esas alınır. Bünyesindeki tüm çalışmalar koruyucu ve iyileştirici ruh sağlığı işlevlerini içerir.

İstanbul Bahçelievler Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yürütülen sanat terapi çalışmalarında dış dünyadaki hareketlilikten ve sosyal eksikliklerden kendi içlerinde başarısızlık ve işe yaramazlık duygularıyla dolu bireylerin daha aktif, daha üreten ve kendilerini geliştiren bir ruh haline dönüşmeleri için uygun ortam hazırlanmıştır. Sosyal bağlarının güçlü ve başarı çizgisinin daha belirgin olması gerektiği düşüncesiyle, bireyler arası paylaşımların da yine  sanat terapisi aracılığıyla bireylere aktarılması için çalışılmıştır.

Aynı zamanda bu çalışmalarda bireyin yaratıcılığını tetikleyip, iletişim sorunlarını çözmeleri, kendini ifade, kendini gerçekleştirme, empati kurma becerilerini kazanmaları hedeflenmiştir. Huzurevi sakinlerinin yaşam alanlarında çevreleriyle daha iyi iletişim kurabilmeleri, bir ve birlikte olma kapasitelerini geliştirmeleri bir diğer önemli amaçtır.

Sanatla terapi sürecinin yaşlılar üzerindeki etkisini gözlemlemek adına üç aylık çalışma süreci boyunca Sosyal Hizmet Bölümü olarak yanlarındaydık. İşte paylaştığımız güzel anlar:)

 

Sana bir sürprizimiz var Yalçın hoca…  Mutlu Yıllar🎂😀

1

 

Güzel hanımlar, yakışıklı beyler… Evet nerdeler???

2

 

“Bahçelievler Huzurevi Derneği” üyesi Şeküre Kurşun’a sonsuz desteğinden dolayı kocaman bir alkış da bizden👏🏻😉

3

 

Bir gruba ait hissetme, sevme, sevilme, eğlenme, öğrenme…Ne kadar güzel duygular değil mi

4

 

Oyuna hazırlık ve rollerini ezberleme aşaması hepsi için farklı derece zorluk içeriyordu. Gözlerin görmemesi, işitme ile ilgili yaşanan sorunlar, zayıflayan hafıza bu süreçte onlar için problem olmaktan çıkmıştı. Sanırım gençlere vermek istedikleri mesajları vardı:)

Görmüyorum, duymuyorum ama oynuyorum (Bahriye Biklen)

5

 

Ekibin Abidin amcası… Başlangıçta hafıza problemleri olduğunu söylüyordu. 3 aylık çalışma sonunda sadece kendi rolünü değil, tüm oyun metnini ezberlemiş, hatta suflörlük yapmaya başlamıştı:)

6

 

Abidin amca öğrencilere şık görünmeliyim diyordu… Beyaz takım pek yakışmış doğrusu👍:)

9

 

Bahriye Teyze rahatsızlanmasaydı rolünü gençlere kaptırmazdı. Kendisine acil şifalar diliyor ve bir an önce ekibe dahil olmasını bekliyoruz. Kübra’ya da desteğinden dolayı teşekkür ediyor, sevgiler gönderiyoruz:)

10

 

Sanırım bu kötü adam… şapkasından tanıdık…😟

11

 

Şükriye Teyze sadece Mümtaz Bey’i değil, hepimizi korkuttun !!!

12

 

Nez Vildan kırmızı renge bayılır… söylememize gerek bile yok:)

13

 

Günün bir başka sürprizi… o ağlarken biz güldük… hem de çok😅

14

 

Sonlara doğru… Fakülte dekanımız ve bölüm başkanımız plaketlerini alırlarken:)

15

 

Hepimiz sahneden güzel duygularla ayrıldık😊

20

 

Farklı bir etkinlikte tekrar görüşmek üzere sevgiler…

17

 

Böyle bir çalışmaya imkan sağladığı için Fakülte Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet AKGÜL’e,  tiyatronun okulumuzda oynanması için çaba gösteren bölüm başkanımız Prof. Dr. Doğaç Niyazi ÖZÜÇELİK’e ve Araştırma Görevlisi Aylin ARICI’ya, desteğini esirgemeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Taner ARTAN’a ve bölümümüz akademisyenlerinden Doç. Dr. Reyhan SAYDAM’a, bu tiyatro oyununun ortaya çıkmasını sağladıkları için “Bahçelievler Huzurevi Derneği” ne ve “Sanatla Terapi Derneği: Elim Sende İstanbul Projesi” ekibine, organizasyonda yardımcı olan bölüm öğrencilerimiz Erdem AKSOY Zeynep ÇELİKER, Müberra GÜREL, İlayda GÜL, Zeynep AKKOYUN, Afranur KISA, Banu ERKAN, Fatma YILDIRIM’a  ve izleyerek bizleri motive eden herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü olarak gençleri ve yaşlıları bir araya getiren bir çalışmada yer almaktan onu duyuyor, bundan sonra yapılacak çalışmalar için desteklerinizi bekliyoruz.

İSTANBUL ÜVERSİTESİ

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ

Bu kaydı paylaş

İstanbul Üniversitesi © 2017 All Rights Reserved

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube