Bölüm Hakkında

fotoğraf

Günümüzde, teknoloji ve bilimdeki gelişmelerin baş döndüren etkisi yaşamın her alanına olduğu gibi sağlık hizmetleri ve eğitim alanına da damgasını vurmaktadır.

Odyoloji alanında çalışan klinisyen sayısının yetersizliği; pek çok hastanın gerekli tedavi şansını yakalayamamasına ve kimi zaman da bu alanda yetersiz eğitim almış kişilerin yanlış değerlendirme ve yönlendirmeleri sonucunda durumlarının daha da kötüleşmesine yol açmaktadır.

Sağlık hizmetlerindeki gelişmeler ve ihtiyaçlar çerçevesinde alanda yeni meslek grupları ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu çerçevede ülkemizde 40 yıldır yüksek lisans programları ile yürütülen odyoloji eğitimi 2011 yılında, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde işitme ve denge bozuklukları alanında çalışacak sağlık elemanlarını (Odyolog) yetiştirecek Odyoloji Bölümünün açılması ile yeni bir döneme girmiştir.

2011-2012 öğretim yılında 30 öğrenci ile eğitimine başlamış olan “İ.Ü. S.B.F. Odyoloji Bölümü” diğer ülkelerin Odyoloji Bölümleri ile ilişki halinde bulunmaktadır. Öğrenci değişim programlarını aktif olarak sürdürerek, öğrencilerinin evrensel bir vizyona sahip olmasını sağlamak öncelikli hedefimizdir. İşitme cihazı uygulaması ve işitmenin düzeltilmesi için kullanılan implant uygulamaları ile iç içe olacak öğrencilerin, teknolojik gelişmeleri yakından takip etme şansı bulunacak ve farklı sanayi alanlarında deneyimleri oluşacaktır.

 

Prof. Dr. Ahmet ATAŞ
Bölüm Başkanı

 


İstanbul Üniversitesi © 2017 All Rights Reserved